Robert Browning Kimdir?

Robert Browning Kimdir? (1812-1889),İngiliz şair.Robert ile Elizabeth’in yetiştiriliş biçimleri çok farklıydı. Robert Browning Londra’da doğdu. Babası İngiltere Merkez Bankası’nda görevli, okumayı çok seven bilge bir adamdı.

Oğlunun coşkuyla söylediği tekerlemelerden keyiflenen baba Browning, piyanoda ona eşlik eder, fırçaların ucunu emdiği için küçük Robert’e üzüm suyundan boyalar yapardı. Böylece Robert, babasının etki ve desteğiyle, daha küçük yaşta okumaya, resim ve müziğe merak sardı.

Kısa bir süre Londra Üniversitesi’ne gittikten sonra eğitimini evde, özel öğretmenlerin yardımıyla sürdürdü. Babasından Yunanca ve Latince öğrendi.

İlk şiiri “Pauline: A Fragment of Confession”ı (“Pauline: Bir Parça İtiraf’) 1833’te yayımladı. Robert’ in babası oğlunun şair olmasına karşı çıkmamış, aksine onu bu konuda yüreklendirmişti. Robert’in şiirleri ve oyunları yayımlanmaya başladığında zamanın ünlü eleştirmenleri ona büyük ilgi gösterdiler. Robert’ten daha tanınmış bir şair olan Elizabeth Barret’in ona ilgisi de bu sıralarda başladı.

Elizabeth Barrett 11 kişilik bir ailenin en büyük çocuğuydu. Çok zeki bir kız olan Elizabeth daha küçük yaşlarda Latince, Yunanca ve İbranice öğrenmişti.

İlk şiiri “The Battle of Marathon”u (“Marathon Savaşı”) henüz 14 yaşındayken yayımladı. 15 yaşında attan düşerek bel kemiğini incitti. Sağlık durumu bozulan Elizabeth 1836’da ailesiyle birlikte londra’ya gitti. Hemen hemen tüm vaktini odasında okuyarak ve yazarak geçiriyordu.

Yayımlanan şiirleriyle birçok hayran ve dost kazandı. Elizabeth ile Robert’in dostluğu 1844’te mektup arkadaşlığı biçiminde başladı. Gençler, Elizabeth’in babasının karşı çıkacağını bildikleri için, 1846’da gizlice evlendiler. Bundan bir hafta sonra Robert, Elizabeth ve köpeği Flush İngiltere’den ayrılarak İtalya’ya yerleştiler.

İtalya’nın güneşli havası Elizabeth’in sağlığına iyi geldi. 1849’da bir oğullan oldu. Browningler Elizabeth’in 1861’de ölümüne kadar birlikte mutlu bir yaşam sürdüler.

Robert Browning oğluyla birlikte Londra’ ya dönerek yoğun bir çalışmaya girdi. 1863’te tüm şiirlerini bir arada yayımladı. İkinci baskısını yapan Dramatis Personae (1864; “Oyun Kişileri”) adlı kitabıyla büyük bir ün kazandı.

1868-69 arasında yayımladığı ve başyapıtı sayılan The Ring and the Book (“Yüzük ve Kitap”) geniş yankı uyandırdı. Bu kitapta İtalya’da 1698’de işlenmiş gerçek bir cinayeti konu almıştı.

Şiirlerinin çoğunda anlatıcıyı tarihsel ya da düşsel kişilerden seçen Browning her zaman, kendisini bir ülküye adayan ve sevgiyi yücelten insanlardan yana oldu.

Robert Browning’in zaman zaman güç anlaşılan şiirlerine karşılık, Elizabeth Browning akıcı ve çok duyarlı şiirler yazdı. Yaşamı boyunca haksızlığa uğramış insanlara arka çıkan Elizabeth, “The Cry of the Children” (“Çocukların Çığlığı”) adlı şiirinde fabrika ve madenlerde çalışan çocuk işçilerin içinde bulundukları koşullara tepki gösterir.

Robert Browning’e duyduğu büyük sevgiyi dile getiren en duyarlı şiirlerini ise Sonnets from the Portuguese (1850; “Portekiz Soneleri”) adlı kitabında topladı.

 

 

Bir cevap yazın