Lal Bahadur Shastri

Lal Bahadur Shastri Hintli siyaset adamı (Mughal Saray, Benares idare bölümü 1904 – Taşkent 1966).1921’de işbirliğine karşı koyma hareketine katıldı, lngilizler tarafından hapsedildi.

Kendisine şastbi («kutsal eserler uzmanı») lakabının takılmasına yol açan dini bir eğitim gördükten sonra Kongre partisine katıldı ve birkaç kere daha hapsedildi.

Kongre partisinin genel sekreteri olarak 1952 seçimlerinin kazanılmasında büyük payı oldu. Milletvekili seçildi.

Demiryolları ve Ulaştırma bakanlığı (1952 – 1956), Ticaret ve Sanayi bakanlığı (1957 – 1961) ve İçişleri bakanlığına (1961 – 1963) getirildi. Bakan olarak mart 1963’te Nepal’e gitti. O sırada Çin, Nepal üzerinde hak iddia ediyordu.

Sandalyesiz bakanlığa getirilen (ocak 1964) ve uzlaştırıcı tutumuyla tanınan Şastri, Kongre tarafından oybirliğiyle Nehru’nun yerine Başbakan ve Dışişleri bakanlığına getirildi (haziran 1964).

Temmuzdan sonra Dışişleri bakanlığından ayrıldı. Kıtlık, Madras’da çıkan ciddî dil anlaşmazlıkları, beş yıllık planın uygulanmasını zorlaştıran döviz sıkıntısı, Çin ve Pakistan ile sınır çarpışmaları Şastri’yi güç durumda bıraktı.

Hindistan’ın Nepal, Birmanya ve Seylan ile ilişkilerini yoluna koydu ve Çin’in Hindistan sınırlarıyla ilgili isteklerine karşı direndi.

Keşmir yUzünden Pakistan’a karşı girişilen savaşa (ağustos – eylül 1965) son vermek için, Pakistan devlet başkanı Eyüb Han ile Taşkent’te buluşmayı kabul etti. Taşkent bildirisini imzaladığı gece kalp krizinden öldü.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir