Tycho Brahe Kimdir,Hayatı,Çalışmaları

Tycho Brahe Kimdir Danimarkalı gökbilgini (Knudstrup 1546-Prag 1601).

Tycho Brahe Kısaca Hayatı

Hukuk öğrenimi yapmak için gittiği Leipzig’de astronomiyle ilgilendi. Dış ülkeledeki gözlemevlerini gezdikten sonra 1571’de Danimarka’ya Tycho Brahedöndü ve Herridsvadd manastırına yerleşti.

Ertesi yıl, yeni gözlemlediği bir yıldız ilk eserine konu oldu: De Nova Stella Anni 1572 (1572 Yılının Yeni Yıldızı Üstüne).

Fredrik II’nin çağrısı üzerine, 1574’te Kopenhag üniversitesinde astronomi öğretimine başladıysa da, 1575’te yeniden Kopenhag’dan ayrıldı.

Tycho Brahe Yaptığı Çalışmalar

Çok geçmeden Fredrik II, kendisini geri çağırdı, Sund’daki Hveen adasını ona bağışladı, bir de maaş bağladı.

Tycho Brahe bu ada üzerinde muhteşem Uraniborg şatosunu («Urania sarayı») yaptırdı, şatoya ekli olarak bir basımevi, bir kâğıt fabrikası, bir de Stelborg («Yıldızlarsarayı») gözlemevini kurdu.

Çok geçmeden çevresinde öğrenciler, bilginler, hattâ prensler toplandı. Ne var ki, dinin gereklerini yerine getirmemesi ve derebeyleri hor görmesi yüzünden yıldırımları üstüne çekti.

Böylece, Fredrik II’nin ölümünden (1588) sonra tahta geçen Christian IV, bilgine devlet hâzinesinden her yıl ödenen maaşı kaldırdı. Tycho Brahe 1597’de Uraniborg’dan ayrılıp Almanya’ya gitti.

Rudolf II’nin kendisine Prag’da bir yer vermesi üzerine yeniden çalışmalara başlayan Tycho Brahe ay teorisi üzerinde önemli düzeltmeler yaptı. Kırılma olayını hesaba katan ilk astronom Tycho Brahe’dir; bir düzeltme çizelgesi hazırladı.

Ayrıca 777 yıldızı kapsayan bir katalog düzenledi, öğrencisi Kepler, onun bıraktığı el yazması notlardan yararlanarak, 1 000 yıldızlık yeni bir baskı yaptırdı.

Merih gezegeninin hareketiyle ilgili kesin gözlemleri, Kepler’in gezegenlerin hareketi ile ilgili ünlü kanunlarını hazırlamasında yardımcı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir